Moliūgo minkštime nemažai cukraus, krakmolo ir karotino. Be to, juose yra vitaminų: C, B1, B2, PP, A, D, F, T ir mineralinių medžiagų: kalio, fosforo, kalcio, magnio, geležies. Gausu vario ir kobalto. Ši daržovė gerina žarnyno veiklą, greitina medžiagų apykaitą. Moliūguose daug pektino, kuris padeda iš organizmo pasišalinti cholesteroliui, stipriai varo šlapimą. Jie nėra labai koloringi. Patariama šias daržoves valgyti sergantiems tuberkulioze, ateroskleroze, chronišku vidurių užkietėjimu, diabetu, podagra, tulžies akmenlige, turintiems inkstų, širdies veiklos problemų. Diatologai rekomenduoja moliūgus valgyti kovojantiems su nutukimu.
Kokį maistą galima pasigaminti iš moliūgų?
Maistui reikia šias gėrybes nulupti ir išimti sėklas. Valgomos virtos, keptos, troškintos. Populiarios sriubos, pyragai, blyneliai. Gaminamas marmeladas, džemai, kompotai. Moliūgai sūdomi ir marinuojami žiemai. Iš kai kurių rūšių galima gaminti net vyną.
Moliūgo sėklos
Moliūgų sėklos vertingos dėl jose esančių aliejų ir baltymų. Jose- daug cinko.Valgomos sergant kepenų ligomis, kai beria veidą jaunatviniais spuogais, riebaluojasi plaukai, kamuoja pleiskanos. Liaudyje nuo seno jomis iš organizmo varomos kirmelės.
Kaip auginti moliūgus?
Moliūgus auginti nesunku, tačiau prieš auginant šią daržovę nereikia užmiršti, kad tai augalai, kuriems reikia nemažai vietos. Daugelis žmonių šiuos augalus sodina ant komposto krūvos, kur jie nevaržomai gali užimti vis didesnį plotą. Jie mėgsta puresnes ir derlingesnes dirvas, nors pakenčia ir ne tokias derlingas, tik tuomet derlius gali būti mažesnis. Pasodinti iš sėklos šie augalai išauga greitai ir lengvai, itin mėgsta saulėtas ir šiltas vietas. Idealiausia temperatūra moliūgams augti 25-26 laipsnių šilumos. Būtina nuolat papurenti dirvą, jeigu reikia, patręšti specialiomis trąšomis. Moliūgai labai reiklūs drėgmei, tad, kai dirva sausa, juos būtina laistyti.
Kada sėti moliūgus?
Moliūgus sėti rekomenduojama, kai dirva įšyla iki 11-13 laipsnių šilumos, tai yra gegužės pabaigoje paprastai alyvai sužydėjus, kai praeina šalnų pavojus ar net pirmomis birželio dienomis. Tačiau siekiant gauti ankstyvą ir gausų moliūgų derlių, sodinami iš anksto išauginti daigai su 2-3 tikraisiais lapeliais birželio pradžioje.