• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Dienorastis.lt

verslas, namai, laisvalaikis

  • Verslas
  • Namai
  • Technologijos
  • Grožis ir mada
  • Transportas
  • Laisvalaikis

sodas

Moliūgų nauda sveikatai

2020-11-29 autorius: rasytojas Leave a Comment

Moliūgo minkštime nemažai cukraus, krakmolo ir karotino. Be to, juose yra vitaminų: C, B1, B2, PP, A, D, F, T ir mineralinių medžiagų: kalio, fosforo, kalcio, magnio, geležies. Gausu vario ir kobalto. Ši daržovė gerina žarnyno veiklą, greitina medžiagų apykaitą. Moliūguose daug pektino, kuris padeda iš organizmo pasišalinti cholesteroliui, stipriai varo šlapimą. Jie nėra labai koloringi. Patariama šias daržoves valgyti sergantiems tuberkulioze, ateroskleroze, chronišku vidurių  užkietėjimu, diabetu, podagra, tulžies akmenlige, turintiems inkstų, širdies veiklos problemų. Diatologai rekomenduoja moliūgus valgyti kovojantiems su nutukimu.

Kokį maistą galima pasigaminti iš moliūgų?

Maistui reikia šias gėrybes nulupti ir išimti sėklas. Valgomos virtos, keptos, troškintos. Populiarios sriubos, pyragai, blyneliai. Gaminamas marmeladas, džemai, kompotai. Moliūgai sūdomi ir marinuojami žiemai. Iš kai kurių rūšių galima gaminti net vyną.

Moliūgo sėklos

Moliūgų sėklos vertingos dėl jose esančių aliejų ir baltymų. Jose- daug cinko.Valgomos sergant kepenų ligomis, kai beria veidą jaunatviniais spuogais, riebaluojasi plaukai, kamuoja pleiskanos. Liaudyje nuo seno jomis iš organizmo varomos kirmelės.

Kaip auginti moliūgus?

Moliūgus auginti nesunku, tačiau prieš auginant šią daržovę nereikia užmiršti, kad tai augalai, kuriems reikia nemažai vietos. Daugelis žmonių šiuos augalus sodina ant komposto krūvos, kur jie nevaržomai gali užimti vis didesnį plotą. Jie mėgsta puresnes ir derlingesnes dirvas, nors pakenčia ir ne tokias derlingas, tik tuomet derlius gali būti mažesnis. Pasodinti iš sėklos šie augalai išauga greitai ir lengvai, itin mėgsta saulėtas ir šiltas vietas. Idealiausia temperatūra moliūgams augti 25-26 laipsnių šilumos. Būtina nuolat papurenti dirvą, jeigu reikia, patręšti specialiomis trąšomis. Moliūgai labai reiklūs drėgmei, tad, kai dirva sausa, juos būtina laistyti.

Kada  sėti moliūgus?

Moliūgus sėti rekomenduojama, kai dirva įšyla iki 11-13 laipsnių šilumos, tai yra gegužės pabaigoje paprastai alyvai sužydėjus, kai praeina šalnų pavojus ar net pirmomis birželio dienomis. Tačiau siekiant gauti ankstyvą ir gausų moliūgų derlių, sodinami iš anksto išauginti daigai su 2-3 tikraisiais lapeliais birželio pradžioje.

Filed Under: Namai Tagged With: daržas, sodas, žemės ūkis

Biologiškai skaidžių atliekų kompostavimas ir praktiniai patarimai

2016-02-25 autorius: rasytojas Leave a Comment

Kiekvienas sodininkas patvirtins, kad kompostas yra viena geriausių trąšų, tinkanti įvairios struktūros dirvai, lauko ir kambario augalams. Kompostavimas reikalauja gana daug laiko, tačiau minimalių pastangų, todėl puikiai tiks visiems sodininkams, pageidaujantiems natūralių ir organinių trąšų. Be to, priešingai nei daugelis kitų medžiagų, kompostas neturi šalutinio efekto ir tinka tiek molingai, tiek smėlingai dirvai.

Ką galima ir ko negalima kompostuoti?

Svarbiausia, ką turite žinoti – ką mesti į komposto dėžę. Kompostavimui tinka praktiškai visos biologiškai skaidžios atliekos. Paprastai komposto gamybai naudojama nupjauta žolė, sugriebti lapai, smulkios šakelės, kiaušinių lukštai, vaisių ir daržovių gabaliukai, riešutai, šienas, mėšlas, pjuvenos, popieriaus skiautės, kavos tirščiai, arbatos maišeliai ir t. t. Primename, kad kai kurios medžiagos irsta sunkiau už kitas, todėl jų kompostavimas reikalauja papildomų priemonių, pvz., jei ketinate kompostuoti vien tik pjuvenas, komposto gamyba pareikalaus itin daug laiko.

Kompostuoti negalima piktžolių ir ligomis užkrėstų augalų. Tiesa, piktžoles galima pusantros savaitės palaikyti vandenyje ar paveikti aukšta temperatūra – tokia žolė praranda blogąsias savybes ir yra tinkama komposto gamybai. Kompostavimas nemėgsta ir mėsos, kuri ne tik negali užtikrinti tinkamų trąšų gamybos, bet ir traukia graužikus. Jei vis tiek norite kompostuoti mėsą, apipilkite ją storu sluoksniu žemės. Kompostavimui nenaudokite didesnio kiekio citrusinių vaisių ar obuolių, ąžuolo lapų, spygliuočių pjuvenų.

Vieta komposto gamybai

Jei nusprendėte kompostuoti namuose, turite žinoti, kur brandinsite trąšas. Kompostavimas gali būti atliekamas tiesiog ant žemės arba specialioje komposto dėžėje. Komposto gamyba ant žemės reikalauja daugiau laiko ir negali užtikrinti pageidaujamos tvarkos. Komposto dėžė yra kur kas kompaktiškesnis ir efektyvesnis sprendimas. Jei šią dėžę ketinate įsirengti savarankiškai, nepamirškite, kad joje turi vykti nuolatinė oro cirkuliacija. Efektyviam komposto brandinimui reikalinga tinkama vieta – venkite itin saulėtų erdvių. Geriausias sprendimas – nedidelio šešėlio saugoma teritorija kiek atokiau esančioje sklypo vietoje.

Kompostavimo sąlygos

Svarbiausia sąlyga komposto gamybai – tinkama temperatūra. Komposto dėžėje turite palaikyti nuolatinę +40–70 °C temperatūrą. Be to, svarbu užtikrinti tinkamą drėgmės lygį. Komposto krūvoje veikiantys mikroorganizmai nemėgsta nei didelės drėgmės, nei sausros. Rekomenduojamas drėgmės lygis turėtų siekti 60 %. Kitaip sakant, komposto medžiaga turi būti drėgna, tačiau ne šlapia. Komposto gamybai reikalingas ir atitinkamas kiekis deguonies. Minėtiesiems procesams užtikrinti būtinas nuolatinis komposto vartymas ir laistymas. Tinkamai prižiūrimas kompostas subrandinamas per 1–2 metus.

Filed Under: Aplinka Tagged With: daržas, kompostas, sodas

Primary Sidebar

Naujausi straipsniai

  • Didėjanti elektros kaina ir kaip išvengti papildomų išlaidų?
  • Kaip turėtumėte ieškoti SEO paslaugų teikėjų
  • Kilnojamo turto vertinimas: labai populiari ir reikalinga paslauga
  • Vartojimo paskolos – tai puiki idėja, kuomet atsiranda neplanuotų išlaidų
  • Vestuvinių žiedų pirkimas internetu: kodėl tai naudinga

Footer

Seni straipsniai

Temos

aksesuarai automobiliai automobilių nuoma baldai buhalterinė apskaita buitinė technika dalys dantys dantų balinimas darbas el. komercija el. parduotuvės finansai investavimas juvelyrika kelionės kreditai krovinių gabenimas langai logistika mada maistas medicina nuoma papuošalai paskolos paslaugos pinigai plastinė chirurgija reklama remontas rūbai saulės elektrinės saulės energija SPA spintos statybos technika vaikai verslo valdymas vertimų biuras vilkikai virtuvė vyrai žemės ūkis

Visos teisės saugomos. Nekopijuok!