Biologiškai skaidžių atliekų kompostavimas ir praktiniai patarimai

Kiekvienas sodininkas patvirtins, kad kompostas yra viena geriausių trąšų, tinkanti įvairios struktūros dirvai, lauko ir kambario augalams. Kompostavimas reikalauja gana daug laiko, tačiau minimalių pastangų, todėl puikiai tiks visiems sodininkams, pageidaujantiems natūralių ir organinių trąšų. Be to, priešingai nei daugelis kitų medžiagų, kompostas neturi šalutinio efekto ir tinka tiek molingai, tiek smėlingai dirvai.

Ką galima ir ko negalima kompostuoti?

Svarbiausia, ką turite žinoti – ką mesti į komposto dėžę. Kompostavimui tinka praktiškai visos biologiškai skaidžios atliekos. Paprastai komposto gamybai naudojama nupjauta žolė, sugriebti lapai, smulkios šakelės, kiaušinių lukštai, vaisių ir daržovių gabaliukai, riešutai, šienas, mėšlas, pjuvenos, popieriaus skiautės, kavos tirščiai, arbatos maišeliai ir t. t. Primename, kad kai kurios medžiagos irsta sunkiau už kitas, todėl jų kompostavimas reikalauja papildomų priemonių, pvz., jei ketinate kompostuoti vien tik pjuvenas, komposto gamyba pareikalaus itin daug laiko.

Kompostuoti negalima piktžolių ir ligomis užkrėstų augalų. Tiesa, piktžoles galima pusantros savaitės palaikyti vandenyje ar paveikti aukšta temperatūra – tokia žolė praranda blogąsias savybes ir yra tinkama komposto gamybai. Kompostavimas nemėgsta ir mėsos, kuri ne tik negali užtikrinti tinkamų trąšų gamybos, bet ir traukia graužikus. Jei vis tiek norite kompostuoti mėsą, apipilkite ją storu sluoksniu žemės. Kompostavimui nenaudokite didesnio kiekio citrusinių vaisių ar obuolių, ąžuolo lapų, spygliuočių pjuvenų.

Vieta komposto gamybai

Jei nusprendėte kompostuoti namuose, turite žinoti, kur brandinsite trąšas. Kompostavimas gali būti atliekamas tiesiog ant žemės arba specialioje komposto dėžėje. Komposto gamyba ant žemės reikalauja daugiau laiko ir negali užtikrinti pageidaujamos tvarkos. Komposto dėžė yra kur kas kompaktiškesnis ir efektyvesnis sprendimas. Jei šią dėžę ketinate įsirengti savarankiškai, nepamirškite, kad joje turi vykti nuolatinė oro cirkuliacija. Efektyviam komposto brandinimui reikalinga tinkama vieta – venkite itin saulėtų erdvių. Geriausias sprendimas – nedidelio šešėlio saugoma teritorija kiek atokiau esančioje sklypo vietoje.

Kompostavimo sąlygos

Svarbiausia sąlyga komposto gamybai – tinkama temperatūra. Komposto dėžėje turite palaikyti nuolatinę +40–70 °C temperatūrą. Be to, svarbu užtikrinti tinkamą drėgmės lygį. Komposto krūvoje veikiantys mikroorganizmai nemėgsta nei didelės drėgmės, nei sausros. Rekomenduojamas drėgmės lygis turėtų siekti 60 %. Kitaip sakant, komposto medžiaga turi būti drėgna, tačiau ne šlapia. Komposto gamybai reikalingas ir atitinkamas kiekis deguonies. Minėtiesiems procesams užtikrinti būtinas nuolatinis komposto vartymas ir laistymas. Tinkamai prižiūrimas kompostas subrandinamas per 1–2 metus.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *