Pasitikrink ar viską žinai apie atsakingą skolinimąsi

Atsakingu skolinimusi laikomos rekomendacijos, kuriomis vadovaujantis turėtų pavykti išvengti finansinių problemų. Šias ir panašias frazes girdime stebėtinai dažnai, ypač kalbėdami apie verslo ir asmeninius finansus. Tačiau ar tikrai žinome kas yra atsakingas skolinimasis ir apie kokios rekomendacijos mums turėtų būti ypač aktualios?

Atsakingo skolinimosi skaičiuoklė

Atsakingo skolinimosi skaičiuoklė leidžia individualiai kiekvienam įsivertinti kokią mėnesio pajamų dalį gali skirti naujos paskolos įmokos daliais. Skaičiuoklė nesilaiko 40 proc. nuo pajamų taisyklės, tačiau atsižvelgia į tokius faktorius:

  • Finansiniai įsipareigojimai;
  • Gaunamas oficialias pajamas remiantis „Sodros” duomenimis;
  • Oficialių pajamų tvarumas, t.y. stabilumas;
  • Nepadengti įsiskolinimai;
  • Pajamų ir įsipareigojimų santykis.

Skaičiuoklės atsakymas neprivalo sutapti su bankų ar kredito bendrovių pateiktu atsakymu ar teikiama paskola, nes kompanijos kiekvieną kliento prašymą nagrinėja individualiai.

Atsakingo skolinimosi politika

Lietuvos bankas patvirtino metodiką, kuri veikia kaip paskolos gavėjo ir teikėjo apsauga. Tai yra visa eilė ribojimų.

Tarkim, 5 proc. hipotetinės paskolos tau palūkanos. Paskolos būstui teikiamos ne tik vertinant šiandien esančią palūkanų normą, bet ir vertinama situacija ilgalaikėje perspektyvoje.

Antras aspektas: ne taip jau seniai drąstiškai sutrumpintas kreditų grąžinimo maksimalus terminas. Taip pat metodikoje nurodyta, kad ilgalaikė paskola būstui įsigyti teikiama tik kišenei žvangant 15 proc. būsto vertės pradiniui įnašui.

Edukacija

Atsakingas skolinimasis apima ir švietimą. Juk net jeigu yra suteikiama paskola verta labai kritiškai ir racionaliai įvertinti ar ši paskola yra gyvybiškai reikalinga. Jeigu ne, patariame taupyti – trumpam apriboti savo poreikius. Tokios paslaugos kaip vartojamoji paskola internetu arba paskolos be užstato neturėtų tapti įpročiu ir greičiausiai priimamu sprendimu kiekvieno mėnesio pabaigoje.

Kita vertus, medalis turi dvi puses. Jeigu kalbėsime ne apie ilgalaikius, o trumpalaikius įsipareigojimai, specialistų pozityvumas atsakingo skolinimosi politikos kontekste išgaruoja. Pirmiausiai todėl, kad Lietuvos banko rekomendacijos sumažino galimybes pasiskolinti į bėdą patekusiems žmonėms. Tarkim, ne visiems darbo netekusiems asmenims teikiamos paskolos bedarbiams, o greita paskola suteikiama tik su sutuoktinio sutikimu, t.y. laidavimu. Taigi, be sutuoktinio pritarimo Jūs negalite gauti nei paskolos dnb, nei paskolos internetu.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *