Transformatorius

Ko gero visi esame patyrę, kai dėl per didelės elektros apkrovos, saugikliai, kurie apsaugo mūsų namus nuo trumpo jungimosi pavojaus, išjungia elektros srovę. Kai namuose yra tiek daug elektros prietaisų, nenuostabu, kad sujungus per didelį jų kiekį vienu metu į elektros lizdus ir paleidus veikti, galime tikėtis elektros energijos perkrovos. Nedideliuose namų ūkiuose, tokiuose kaip butai ar nuosavi namai, dažniausiai, kaip saugos priemonė nuo gaisro, elektros skydynėje naudojamas saugiklis, kuris esant viršsroviui išjungią visą elektros tiekimą namuose. O kokių saugumo priemonių imasi didelių elektros skydinių savininkai, kaip jie apsisaugo nuo per aukštos ar per žemos įtampos, kur saugiklis vargu ar padės?

Tokiu atveju naudojamas transformatorius, kuris sureguliuoja srovės įtampą: padidina arba ją sumažina. Transformatorius neapsiriboja vien šia funkcija. Jis taip pat naudojamas kartu su ampermetrais, matuojant elektros sroves. Taip pat transformatoriaus pagalba galima matuoti elektros variklio srovę. Siekiant išmatuoti srovės dydį, kuris yra perduodamas į valdiklį, naudojamas srovės keitiklis. Srovės transformatoriai būna vienos arba trijų fazių (vienfaziai arba trifaziai). Jie gali būti uždaro arba išardomo tipo. Išardomos šerdies transformatoriai išsiskiria savo patogumu užmauti juos ant laidininko nenutraukus elektros grandinės. Išardomojo tipo srovės transformatoriai gali būti apvalūs ir stačiakampiai. Didesnį privalumą turi apvalios formos išardomi srovės transformatoriai, nes jų gabaritas yra mažesnis, tačiau jo maksimali srovės matavimo riba tesiekia 600 A.

Transformatorius – tai prietaisas, kurio paskirtis – keisti kintamąją įtampą ir srovės stiprį. Jis padeda išvengti elektros iškrovos, kuri gali pridaryti didžiulės žalos ne tik aplinkai, nuosavybei bet ir žmogaus gyvybei. Todėl atminkite, kad žmogaus saugumas bei gyvybė – svarbiausi  komponentai gyvenime.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *