Elektroninis mikroskopas – analizuok pasaulį nors ir namuose

Sveiki įžengę į laikus, kai – išmaniausi prietaisai, kurie anksčiau buvo pasiekiama tik mokslininkams, dabar jau gali būti randami kiekvieno iš mūsų namuose. Norisi pamatyti voro sandarą? Savo plauko struktūrą? Visas mažiausias daiktų sandaros dalele galima stebėti elektroniniu mikroskopu.

Tai vienas galingiausių mikroskopų leidžiantis iš labai arti apžiūrėti įvairiausias medžiagas, audinių pavyzdžius, ląsteles ar net atomus. Šis prietaisas naudoja elektronų pluoštą vietoje šviesos. Atvaizdą mikroskope sukuria magnetinis arba elektrinis laukas. Elektroninis mikroskopas buvo sukurtas 1931 metais Vokietijoje fiziko Ernst Ruska ir elektros inžinieriaus Max Knoll siekiant apeiti šviesinio mikroskopo keliamus apribojimus. Po daugiau nei penkiasdešimties metų šis mokslininkų kūrinys buvo įvertintas ir jiems suteikta Nobelio premija.

Išskiriami du elektroninio mikroskopo tipai: transmisinis ir skenuojantis. Jie gali būti pritaikomi biologijos (Toksikologija, struktūrinė biologija, virologija ar 3D audinių vaizdinimas) ar pramonės (dalelių aptikimui ir apibūdinimui, aukštos rezoliucijos vaizdiniams) srityse.

ARTINA IR ĮAMŽINA

Norint pasiekti dar aukštesnių galimybių 2012 metais Japonų mokslininkų grupė patobulino elektroninį mikroskopą ir rado galimybę išvesti gaunamą trimatį vaizdą į monitorių realiu laiku. Kitaip tariant, mikroskopas jungiamas prie kompiuterio USB jungtimi ir vaizdas transliuojamas tiesiai į jūsų ekraną. Iki tol vaizdo išgavimas trukdavo gana ilgą laiką, todėl nebuvo galimybių jį rodyti gyvai.

Žinoma, dėl didesnės spartos buvo prarasta išgaunamo vaizdo kokybė, kurią siekiant ištaisyti per kurį laiką buvo įdiegta nauja optinė sistema bei progresyvi skenavimo valdymo technologija leidžianti išspręsti pirminio varianto trūkumus. Taigi dabar vaizdo dydis yra toks kaip ir jūsų kompiuterio ekrano. Elektroninis mikroskopas gali padidinti vaizdą net iki 200 kartų ir tuo pat metų jį filmuoti bei fotografuoti.

Tiek laiko tobulintas mikroskopas dabar yra naudojamas ne tik objektų struktūros tyrimams, bet ir mikroanatomijoje. Juo jau naudojasi ne tik profesionalūs tyrėjai. Elektroninis mikroskopas prieinamas ir biologijos studentams, moksleiviams ar tiesiog norintiems eksperimentuoti ir nagrinėti daleles namuose.


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *